آشنایی با عجایب شگفت انگیز روغن شحم گاو

آشنایی با عجایب شگفت انگیز روغن شحم گاو
روغن های خوراکی و چربی سومین عنصر مهم غذای انسانی بعد از قندها و پروتئین هستند و در سبد غذایی خانواده ها جزء کالاهای ضروری محسوب می شوند و از آنجایی که علاوه بر تامین انرژی، حاوی اسیدهای چرب ضروری مورد نیاز بدن برای جذب ویتامین های محلول در چربی (A,K,E,D) هستند، نقش مهمی در تامین سلامت و ادامه حیات انسان دارند. علاوه‌براین، استفاده از روغن باعث خوشمزه‌تر شدن غذاها می‌شود، اما مضراتی هم به دنبال دارد که ما از لذت خوردن غذاهای چرب محروم می‌کند. خوشبختانه می‌توانیم این مشکل را با استفاده از روغن‌هایی مفید از جمله روغن شحم گاو تا حدی برطرف کنیم.
این روزها اخبار ضد و نقیض و تا حدی نگران‌کننده راجع به ماهیت برخی روغن‌های گیاهی باعث شده تا بسیاری از مردم در مصرف روغن‌های نباتی و سرخ‌کردنی تجدید نظر کنند. از طرفی بازگشت به سنت و استفاده از روش‌های قدیمی فراگیر شده و بسیاری از مردم به مصرف مواد غذایی سنتی روی آورده‌اند. روغن‌های حیوانی در سال‌های اخیر مورد توجه مردم و متخصصین تغذیه بوده است و خواص آن‌ها بیش از گذشته بر سر زبان‌ها افتاده است. روغن‌های حیوانی که به روغن زرد کرمانشاهی، روغن دنبه یا کره دوغی نیز معروف هستند در سبد خرید خانوار ایرانی جایگاه خود را پیدا کرده‌اند. در این میان یکی از روغن‌های حیوانی که کمتر معروف شده اما خواص فراوانی دارد روغن شحم گاو است که در ادامه‌ی این مطلب با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

روغن شحم گاو

شما می‌توانید این بار در کنارِ ذائقه ایرانی‌پسندتان به فکرسلامتی باشید، به جای استفاده از روغن‌های به اصطلاح بدون پالم که بسته‌بندی‌های جذاب دارند می‌توانید از روغن شحم استفاده کنید و عطر و طعم جدیدی به چلو و خورشتتان بدهد. روغن شحم گاو از چربی اطراف قلوه‌گاه گاو به دست می‌آید و روغنی با بافتی لطیف، بسیار غنی با خواص فراوان است و عطر و طعم تازه‌ای به غذاهای شما می‌دهد. این روغن که در روایات اسلامی نیز به مصرف آن توصیه شده  از دیرباز در آشپزی کاربرد داشته و امروزه دوباره مورد توجه واقع شده است.

خواص روغن شحم گاو
 
 1.  سوزاندن چربی‌های شکمی و حفظ تناسب اندام :
از خواص این روغن می‌توان به آب کردن چربی‌های زیر شکم اشاره کرد. به طوری که مصرف روغن شحم گاو نه تنها باعث اضافه وزن نمی‌شود، بلکه با سوزاندن چربی‌های زیر شکم، زمینه را برای درمان عوارض چاقی مهیا می‌کند. از این رو به تناسب اندام نیز کمک خواهد کرد.
 1.  تقویت سیستم ایمنی بدن :
روغن شحم تقویت سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد و با اتکا به همین خاصیت، از بروز بسیاری از بیماری‌های مهلک که عامل ویروسی دارند، در بدن جلوگیری می‌کند.
 1.  تقویت عضلات و استخوان‌ها :
از دیگر خواص روغن شحم می‌توان به افزایش رشد و تقویت استخوان و عضلات اشاره کرد. این روغن سرشار از ویتامین‌ها و پروتئین‌های حیوانی مورد نیاز بدن برای رشد استخوان‌ها و عضلات است. از این رو افرادی که قصد عضله‌سازی دارند می‌توانند از روغن شحم گاو استفاده کنند.
 1.  دفع سموم از بدن :
به مرور زمان سموم زیادی بر اثر سیگار کشیدن، آلودگی هوا و عادات بد غذایی وارد خون شده و در بدن تجمع می‌کنند. این روغن دفع کننده این سموم مضر از بدن بوده و می‌تواند به خوبی بدن شما را پاکسازی کند.
 1. تامین انرژی بدن :
روغن شحم گاو سرشار از چربی‌های مفیدی است که در بدن به خوبی تجزیه شده و به انرژی تبدیل می‌شوند. شما با مصرف این روغن، از خستگی رها شده و انرژی مورد نیاز بدن خود را برای فعالیت‌های روزمره، تامین خواهید کرد.
 1. افزایش طراوت پوست :
روغن شحم گاو حاوی انواع مواد معدنی مورد نیاز برای تغذیه پوست است. از این رو، با استفاده از این روغن پوستی شاداب و با طراوت خواهید داشت.

خواص شحم گاو در روایات

همچنین روغن شحم گاو در سنت اسلامی تأییده شده است و حتی روایاتی درباره آن از ائمه نقل شده است. 
 
 1. در روایت معروفی از پیامبر (ص) اینگونه آمده که: گاو گوشتش مرض، شیرش شفا و شحم‌ش دوا است(طبّ النبی، ص۲۷). که منظور از شحم بنا بر گفته‌های مذکور همان چربی اطراف قلوه‌گاه گاو می‌باشد.
 2. ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ(ع) ﺩﺭﺑﺎﺭه ﺍﻳﻦ ﺳﺨﻦ ﭘﻴﺎﻣﺒر(ص) ﻛﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩه ﺑﻮﺩ: «ﻫﺮ ﻛﺲ ﻟﻘﻤﻪ‌ﺍﻯ ﺍﺯ پیه ﺑﺨﻮﺭﺩ، ﺁﻥ ﻟﻘﻤﻪ ﻫﻢ‌ﺍﻧﺪﺍﺯه ﺧﻮﺩ، ﺑﻴﻤﺎﺭﻯ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺑﺪﻥ ﺑﺮﻭﻥ ﻣﻰ‌ﺭﺍﻧﺪ» ﭘﺮﺳﻴﺪﻧﺪ، ﺍﻳﺸﺎﻥ ﻓﺮﻣﻮﺩ: «ﻣﻘﺼﻮﺩ، ﭘﻴﻪِ ﮔﺎﻭ ﺍﺳﺖ».
 3. در کتاب ﺍﻟﻜﺎﻓﻰ ﺑﻪ‌ﻧﻘﻞ ﺍﺯ ﺯُﺭﺍﺭه آمده است: ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ(ع) ﭘﺮﺳﻴﺪﻡ: ﻓﺪﺍﻳﺖ ﺷﻮﻡ! ﺁﻥ ﭘﻴﻪ ﻛﻪ ﻫﻢ‌ﺍﻧﺪﺍﺯه ﺧﻮﺩ، ﺑﻴﻤﺎﺭﻯ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺑﺪﻥ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻣﻰ‌ﺑﺮﺩ، ﭼﻴﺴﺖ؟ ﻓﺮﻣﻮﺩ: «ﭘﻴﻪِ ﮔﺎﻭ ﺍﺳﺖ. ﺍﻯ ﺯﺭﺍﺭه! ﻫﻴﭻ ﻛﺲ ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﺗﻮ، ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺑﺎﺭه ﺍﺯ ﻣﻦ ﻧﭙﺮﺳﻴﺪه ﺑﻮﺩ».
 4. امام علی (ع) فرموده اند:« پیه هم اندازه خود بیماری از بدن بیرون می برد، مردم با هیچ چیز بیشتر از روغن حیوانی و قرآن خواندن درمان نشده اند.»
 5. در روایت دیگری از امام صادق آمده که:« روغن پیه قلوه گاه گاو با برنج سبب رشد عضلانی و مطلوب بدن خواهد شد.»
 6. همچنین در این کتاب از ﻣﺤﻤّﺪﺑﻦ ﻓﻴﺾ آمده است: ﻧﺰﺩ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ(ع) ﺑﻮﺩﻡ ﻛﻪ ﻣﺮﺩﻯ ﺁﻣﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﮔﻔﺖ: ﺩﺧﺘﺮﻡ ﺍﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﻯ ﺷﻜﻢ‌ﺭَﻭﺵ، ﺗﻜﻴﺪه ﻭ ﻟﺎﻏﺮ شده ﺍﺳﺖ؛ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ(ع) ﻓﺮﻣﻮﺩ: «ﭼﻪ‌ﭼﻴﺰﻯ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺍﺯ پُلوی ﭼﺮﺏ، ﺑﺎﺯﻣﻰ‌ﺩﺍﺭﺩ؟ ﭼﻬﺎﺭ ﻳﺎ ﭘﻨﺞ ﺗﻜﻪ‌ﺳﻨﮓ ﺑﺮﺩﺍﺭ ﻭ ﻛﻨﺎﺭ ﺁﺗﺶ ﺑﮕﺬﺍﺭ ﻭ ﺑﺮﻧﺞ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺩﻳﮕﻰ ﻗﺮﺍﺭ ﺑﺪه ﻭ ﺧﻮﺏ ﺑﭙﺰ ﻭ ﻣﻘﺪﺍﺭﻯ ﭼﺮﺑﻰ ﺗﺎﺯه "قلوهﮔﺎه" ﺩﺭ ﻇﺮﻓﻰ ﺑﺮﻳﺰ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺳﻨﮓ‌ﻫﺎﻯ ﺩﺍﻍ‌ﺷﺪه، ﺩﺭ ﺁﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﺑﺪه ﻭ ﻇﺮﻑ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﺭﺍ ﺑه‌ﺭﻭﻯ ﺁﻥ ﺑﮕﺬﺍﺭ ﻭ ﺧﻮﺏ ﺑﺮ ﻫﻢ ﺯﻥ ﻭ ﻣﻮﺍﻇﺐ ﺑﺎﺵ ﺑﺨﺎﺭ ﺁﻥ، ﺧﺎﺭﺝ ﻧﺸﻮﺩ؛ ﻫﻨﮕﺎﻣﻰ ﻛﻪ ﺭﻭﻏﻦ ﺫﻭﺏ ﺷﺪ ﻭ ﺑﺮﻧﺞ ﻫﻢ ﺧﻮﺏ ﭘﺨﺘﻪ ﺷﺪ، ﺭﻭﻏﻦ ﺁﺏ‌ﺷﺪه ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﻧﺞ ﺑﺮﻳﺰ ﻭ به بیمار، دخترت، ﺑﺨﻮﺭﺍﻥ».

از طب سنتی تا طب نوین

شاید فکر کنید به شحم گاو فقط در طب سنتی و اسلامی توجه شده است؛ در حالی که در طب نوین، داروسازان و پزشکان روز هم از روغن شحم استفاده می‌کنند.
برای مثال در کشور سوئیس دارویی ساخته شده که توسط متخصصین روماتولوژیست و ارتوپد تجویز می‌شود. نام این دارو «سلدرین (روماتیدین)» و مایه‌ اصلی آن شحم گاو است. پس می‌توان گفت شحم گاو در طب جدید هم از اهمیت زیادی دارد.
 
1

درمان بیماری ها
 
 1. بیماری کبد چرب یکی از بیماری‌های شایع کبدی بوده که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اما روغن شحم گاوی، حاوی اسیدهای چرب اشباع و مفید است که به درمان کبد چرب کمک می‌کنند.
 2. روغن شحم گاو، رگ‌های بسته و عروق خونی را باز کرده و باعث گردش بهتر خون در سطح بدن می‌شود. این روغن با بازگشایی عروق، نقش موثری در جلوگیری از بروز علائم سکته قلبی دارد.
 3. بیماری‌های التهابی مانند آرتروز، استئوآرتریت، روماتیسم مفصلی و …، با دردهای شدیدی در بدن همراه هستند. اما مصرف روغن شحم گاو، باعث کاهش چنین دردهایی در بدن می‌شود.
 4. کمتر کسی را می‌توان یافت که در سنین بالا دچار غلظت خون و چربی خون نشده باشد؛ این بیماری‌ها می‌توانند بر اثر عادات بد غذایی نمود بیشتری داشته باشند. شما با مصرف روغن شحم گاو می‌توانید این بیماری‌ها را درمان کنید.
 5. امروزه فشار خون بالا یکی از معضلات جدی در سطح جامعه محسوب می‌شود. یکی از دلایل داشتن فشار خون بالا، استفاده از روغن‌های نامرغوب و مضر صنعتی است. با مصرف این روغن نه تنها دچار فشار خون بالا نخواهید شد، بلکه روغن شحم گاو به خودی خود کاهنده فشار خون است.

مضرات

روغن شحم گاو علاوه بر خواص بی‌نظیری که دارد، دارای مضراتی نیز هست؛ مصرف این روغن برای بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص و همچنین افراد مُسن و کسانی که کلسترول خون بالایی دارند توصیه نمی‌شود. رعایت رژیم غذایی کم چربی و پرهیز از مصرف هر نوع روغن اعم از صنعتی، گیاهی و حیوانی باید در دستور کار این گروه از افراد باشد.

موارد مصرف روغن شحم در رژیم غذایی

روغن شحم گاو را هم برای پخت‌وپز و هم برای سرخ کردنی می‌توانید استفاده کنید. زیرا این روغن بوی بد و نامطبوعی ندارد و می‌توانید از آن برای پخت‌وپز انواع غذاها مثل برنج، خورش، خوراک و... استفاده کنید. به‌علاوه این روغن تحمل درجه حرارت بالا را دارد، بنابراین برای سرخ کردنی نیز قابل استفاده است.
اگر هنگام استفاده از این روغن بوی نامطبوعی استشمام کردید، احتمالا روغن نامرغوبی را خریده‌اید. متاسفانه برخی از افراد سودجو روغن شحم گاو را با روغن دیگر قسمت‌های گاو مخلوط کرده و عرضه می‌کنند. در این صورت روغن بوی نامطبوعی خواهد داشت.

سخن پایانی

ادونیس با فرمولاسیون خاص و منحصر به فرد خود و با بهره گیری از به روزترین فن و دانش مراقبت پوست و اسکین کر، توانست در لاین خدمات مراقبت و زیبایی پوست و مو بدرخشد. ادونیس با به کارگیری علم ارگانیک واسپا به آموزش و تولید محصولات بسیار ارزنده پرداخته و نامی ارزنده را در ذهن دوست داران این علم به جا گذاشته است. ادونیس یک برند کاملا ایرانی هستیم و تولید بهترین روغن های دست ساز یکی از افتخارات ماست.

ادونیس به مشتریان خود این اطمینان را می دهد که برای تولید محصولات خود از باکیفیت ترین مواد اولیه بهره گرفته و با ارائه متنوع ترین محصولات، سلیقه های مختلف را پوشش می دهد. مرکز ادونیس گوهری بس گرانبها و نیک و ارزشمند دربین مراکز  آموزشی در سطح بین المللی می درخشد و دارای مدیریت و مدرسی توانمند با بالاترین سطح علمی و با نبوغ اموزشی، فرمولاسیون کاربردی در سطح کشورهای پیشرفته، پشتیبانی و همراهی فارغ التحصیلان ادونیس در بازار کسب و کار تخصصی ودارنده نشان دایمن از کمپانی  ادکسل می باشد.

کارگاه روغن گیری یکی از دوره هایی است که در مجموعه متین رویان توسط خانم ژاله خدایار برگزار می شود. برا ی ثبت نام در دوره های آموزشی ادونیس و  سرم های مکمل و عتیق روغنی و بازسازی کننده پوست و مو ادونیس با شماره تلفن 09123369182 در تماس باشید.
 

 


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


مشاوره و ثبت نام