خواص دارویی هواچوبه

خواص دارویی هواچوبه
مدتی است بشر به دلایلی از جمله عوارض زیاد داروهای شیمیایی مجدداَ به استفاده از گیاهان دارویی روی آورده ولی در این میان برداشت های بی رویه، بسیاری از این گیاهان را با خطر انقراض مواجه کرده است. یکی از این گیاهان، هواچوبه می باشد.
هواچوبه یکی از گونه های ارزشمند و دارویی منحصر به فرد در استان مازندران محسوب می گردد؛ در طب سنتی از ترکیب عصاره ریشه گیاه هواچوبه در روغن حیوانی به عنوان یک ضدالتهاب و مرهم به جهت ضدعفونی و بستن زخم های ناشی از سوختگی ها استفاده می شود.

رنگ قرمز حاصل از ریشه های هواچوبه علاوه بر خاصیت درمانی به عنوان ماده رنگی در صنعت نساجی و غذایی نیز بکار می رود. لذا با توجه به کثرت ترکیبات ثانوی فنلی و فلاونوئیدی در ریشه های این گیاه و از طرفی استفاده های فراوان و دارویی آن به عنوان یک ضدالتهاب و ضدعفونی کننده قوی در درمان التهابات و عفونت های ناشی از سوختگی پیشنهاد می گردد.

مصارف زیاد این گیاه باعث شده تا در بسیاری از رویشگاه های اصلی در طبیعت مورد برداشت بیش از حد قرار گیرد و با توجه به رشد بسیار بته ای و رویشگاه های محدود با شرایط اکولوژیک خاص در معرض نابودی باشد. در نتیجه به نظر می رسد ادامه حیات این گیاه توجه مسئولین امر را طلب کرده تا بوسیله شناسایی رویشگاه ها و حراست از آن ها، ممانعت از برداشت و خروج آن از کشور و آموزش روستائیان این گنجینه را برای نسل های آینده حفظ نمایند.

نام های دیگر این گیاه: شنکار، شنجار، حناء الغول، خس الحمار، رجل الحمامه و شجرة الدم است. طبیعت آن گرم و خشک است.

فواید مصرف هواچوبه برای سلامتی

ریشه این گیاه در کتب طب سنتی ایران به عنوان بهبود دهنده زخم ها و سوختگی ها، از بین برنده ورم ها و غده های سخت، مسکن درد مفاصل، مقوی کبد و کلیه و طحال و برطرف کننده مشکلات رحمی مورد استفاده بوده و مطالعات جدید نیز تأثیر عصاره گیاه و ماده مؤثره آن شیکونین را در بهبود زخم و سوختگی و تکثیر سلول های بنیادین پوست، بهبود درد مفاصل، جلوگیری از روند التهاب و اثرات آنتی باکتریال و ضد قارچ را نشان داده است.

خواص درمانی گیاه هواچوبه
 
 1. اگر مقعد کودکی بیرون می آید هواچوبه را با مازو ساییده گرد آن را به محل بپاشند.
 2. درمان تنگی نفس
 3. درمان تورم لوزه
 4. درمان زخم معده
 5. درمان درد کلیه و دفع سنگ مثانه (ریشه آن را پخته با کمی سرکه میل شود)
 6. درمان رماتیسم
 7. درمان بیماری های قلبی عروقی و کلیوی
 8. درمان بواسیر و گرفتگی صدا و سینه
 9. خارج کننده و دفع تمامی فضولات و عفونت های رحمی بانوان
 10. کمک شایان در درمان نازایی
 11. کمک در درمان زخم ها و چسبندگی بانوان
 12. درمان پوسته شدن پوست 
 13. قاعده آور
 14. درمان سوختگی با آتش 
 15. درمان بادسرخ (بیماری بادسرخ عفونت حاد پوست و نسوج زیرجلدی است و با تب و نشانه های عمومی همراه می باشد)
 16. درمان نقرس
 17. کاهنده درد طحال 
 18. تسکین درد دندان 
 19. زیادکننده تعریق 
خانمهای حامله از خوردن آن خودداری کنند.

کلام آخر: 

ادونیس با فرمولاسیون خاص و منحصر به فرد خود و با بهره گیری از به روزترین فن و دانش مراقبت پوست و اسکین کر، توانست در لاین خدمات مراقبت و زیبایی پوست و مو بدرخشد. ادونیس با به کارگیری علم ارگانیک واسپا به آموزش و تولید محصولات بسیار ارزنده پرداخته و نامی ارزنده را در ذهن دوست داران این علم به جا گذاشته است. ادونیس یک برند کاملا ایرانی هستیم و تولید بهترین روغن های گیاهی دست ساز یکی از افتخارات ماست.

ادونیس به مشتریان خود این اطمینان را می دهد که برای تولید محصولات خود از باکیفیت ترین مواد اولیه بهره گرفته و با ارائه متنوع ترین محصولات، سلیقه های مختلف را پوشش می دهد. مرکز ادونیس گوهری بس گرانبها و نیک و ارزشمند دربین مراکز  آموزشی در سطح بین المللی می درخشد و دارای مدیریت و مدرسی توانمند با بالاترین سطح علمی و با نبوغ اموزشی، فرمولاسیون کاربردی در سطح کشورهای پیشرفته، پشتیبانی و همراهی فارغ التحصیلان ادونیس در بازار کسب و کار تخصصی ودارنده نشان دایمن از کمپانی  ادکسل می باشد.

برا ی ثبت نام در دوره های آموزشی ادونیس و  سرم های مکمل و عتیق روغنی و بازسازی کننده پوست و مو ادونیس با شماره تلفن 09123369182 در تماس باشید.

جهت مشاهده  بیشتر محصولات ارگانیک ادونیس از صفحه اینستاگرام صابون و کرم های گیاهی ادونیس دیدن فرمایید.

همچنین  برای مشاهده صفحه اینستاگرام آموزشگاه متین رویان و مشاهده کارهای بیشتر ، کلیک کنید.
 

 


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


مشاوره و ثبت نام