خواص روغن میوه نسترن برای زیبایی

خواص روغن میوه نسترن برای زیبایی
روغن میوه نسترن یا رزهیپ از دانه‌های میوه بوته نسترن به دست می‌آید. گیاه نسترن با نام علمی rosa cannina گیاهی بوته‌ای ست که در بسیاری از نقاط جهان کشت می‌شود.
برخلاف روغن رز که از گلبرگهای گل سرخ گرفته می شود، روغن نسترن از میوه و دانه های گیاه رز به دست می آید. میوه های گیاه پس از گل دهی بوجود می آیند. این روغن در طب سنتی بخاطر ترکیبات آنتی اکسیدانی فنولی، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های A، C و E مورد استفاده بوده است. خواص ضد التهاب روغن میوه نسترن در محصولات مراقبت از پوست، ارزشمند هستند و ممکن است برای مقابله با پیری و صدمه به پوست موثر باشند.

میوه نسترن یا رزهیپ چیست؟

هیپ ها میوه های گیاهان رز هستند. وقتی که بذرها بالغ می شوند، متورم می شوند و لایه ای به نام پریکارپ دور آنها شکل می گیرد. همچنین از هیپ ها در چای ها و مرباها که معمولا از داگ رز بدست می آیند، استفاده می شود.
اخیرا تحقیقات روی فواید پوستی روغن میوه نسترن کم است و عمده تحقیقات روی حیوانات است و تحقیقات انسانی شامل پودر میوه نسترن است نه روغن آن اما از آنجایی که فواید جداگانه مواد تشکیل دهنده روغن میوه نسترن (همانند ویتامین های A و C) بارها مورد مطالعه قرار گرفته اند، فرض بر این است که روغن میوه نسترن هم خواص مشابهی داشته باشد.

فواید روغن میوه نسترن

از گذشته های دور روغن میوه نسترن بخاطر خواص ارزشمند درمانی که بخاطر ویتامین های تغذیه کننده پوست و اسیدهای چرب ضروری است، مورد استفاده و توجه بوده است. این ماده همچنین حاوی فنول هایی ست که خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارند. روغن نسترن اغلب به عنوان یک روغن حامل برای اسانس های روغنی استفاده می شود که برای استفاده مستقیم روی پوست محدودیت دارند

ویتامین C برای کلاژن

تولید کلاژن در پوست بطور طبیعی سن شما و چروک های مربوط به آن را کاهش می دهد. ویتامین C به بازسازی سلولی کمک می کند و برای سنتز کلاژن ضروری است. رزهیپ بالاترین میزان ویتامین C را نسبت به سایر میوه ها یا سبزیجات تامین می کند.

آبرسانی پوست با روغن میوه نسترن

آبرسانی برای تامین نرمی و لطافت پوست ضروری است. کمبود آب می تواند در آب وهوای سخت یا با افزایش سن، مشکل ایجاد کند.پوست مسن کمتر قابلیت نگهداری رطوبت را دارد و خشکی پوست ممکن است موجب خارش، پوسته شدن، چروک و اگزما شود. روغن رزهیپ حاوی اسیدهای چرب سالمی از جمله لینولئیک اسید و لینولنیک اسید است. اسیدهای چرب کمک می کنند تا دیواره های سلولی با قدرت نگه داشته شوند بنابراین آب از دست نمی دهند. بسیاری از اسیدهای چرب موجود در روغن میوه نسترن گزینه عالی برای آبرسانی پوست خشک و خارش دار هستند. پوست نیز به آسانی روغن جذب می کند که اجازه می دهد آنتی اکسیدان ها به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کنند. کاربرد موضعی اسیدهای چرب اشباع نشده می تواند نقش حیاتی در ظاهر طبیعی پوست و عملکرد آن ایفا کند.

لایه برداری و روشن کردن پوست

روغن میوه گل سرخ حاوی ویتامین ث نیز هست که یک ماده تحریک کننده کلاژن است که به سفتی پوست و پیشگیری از خطوط ریز کمک می کند. ویتامین ث همچنین اثر روشن کنندگی پوست را نیز دارد. لایه برداری طبیعی با روغن میوه نسترن می تواند به کاهش خستگی پوست کمک کند و پوستی درخشان و براق برای شما به جای بگذارد. این بخاطر ویتامین A و C است. ویتامین A یا رتینول تجدید سلولهای پوستی را تحریک می کند. ویتامین C نیز به بازسازی سلولی کمک می کند که موجب تقویت درخشش کلی پوست می شود.

کمک به تشکیل کلاژن

کلاژن واحد سازنده پوست است. این ماده برای انعطاف پذیری و سفتی پوست ضروی است. پوست بدن به طور طبیعی با افزایش سن، کلاژن کمتری می سازد. روغن رزهیپ سرشار از ویتامین A و ویتامین C است که هر دوی آنها برای تولید کلاژن ضروری هستند. رزهیپ نیز از آنزیم MMP-1 که آنزیم تجزیه کننده کلاژن در بدن است، ممانعت به عمل می آورد. پژوهش ها نیز از این فواید حمایت می ند. در تحقیقی در سال ۲۰۱۵، پژوهشگران دریافتند که شرکت کنندگانی که پودر میوه نسترن را به صورت خوراکی دریافت کردند افزایش قابل توجهی در انعطاف پذیری پوست، نشان دادند.

کمک به کاهش التهاب

میوه نسترن سرشار از پلی فنل و آنتوسیانین است که به کاهش التهاب کمک می کنند. همچنین حاوی ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان با خواص ضد التهاب شناخته شده است. به این خاطر روغن میوه نسترن ممکن است به کاهش التهاب ناشی از مشکلات زیر کمک می کند:
 
 • رزاسه
 • پسوریازیس
 • اگزما
 • درماتیت

فواید رتینول بدست آمده از ویتامین A

روغن میوه گل سرخ سرشار از ویتامین A است. این ویتامین حاوی ترکیبات غیر اشباع از جمله رتینول، رتینال، رتینوئیک اسید و کاروتنوئیدها پیش ماده ویتامین A است. رتینول ماده اصلی بسیاری از محصولات ضد پیری بدون نسخه است که اثر بالقوه ای روی پوست به هنگام تبدیل به رتینالدئید و بعدا رتینوئیک اسید دارد. رتینوئیک اسید ژنها را تنظیم می کند و بر فرآیندهای سلولی هم در نواحی بیرونی و هم خارجی پوست اثر دارد. آنتونی یانگ جراح پلاستیک و کارشناس زیبایی می گوید: روغن میوه نسترن سرشار از ویتامین A است که می تواند به کاهش علائم پیری پوست از جمله خطوط ریز و ضخیم شدن لایه داخلی پوست، ایجاد حس سفتی و گرفتگی پوست می شود.

کاهش اثرات پیری ناشی از آفتاب با روغن میوه نسترن

صدمه به سلولهای پوست بوسیله اشعه ماورابنفش آفتاب بیشتر می شود که به عنوان پیری ناشی از آفتاب شناخته می شود و منجر به ویژگی های ناخوشایندی مانند
تغییر رنگ ناهمسان و لکه های قهوه ای روی پوست می شود. خواص رزهیپ نه تنها ضد التهاب است بلکه به کاهش این نشانه های پیری پوست، کمک می کند اما ممکن است مانع از تولید زیاد ملانین شود که مسئول رنگدانه روی پوست است.

کاهش اسکار پوستی

روغن میوه گل سرخ نه تنها بخاطر اثرات ضد پیری اش شناخته شده است بلکه بخاطر بهبود اسکار پوستی نیز شناخته شده است از جمله اسکارهای ناشی از زخم، جراحی، لکه ها و آکنه. در سال ۲۰۱۵، مجله علم پوست و زیبایی و کاربردها، نتایج یک پژوهشی گسترده را که روغفن رزهیپ بهبود دهنده تغییر رنگ، قرمزی و بازسازی سلولها در اسکارهای پوست قبل از جراحی است، منتشر کرد. این گروه پژوهشی روغن میوه نسترن را دو بار در روز به مدت ۱۲ هفته استعمال کردند که کاهش زیادی در اسکار نسبت به گروه کنترل ایجاد شد.

پیشگیری از ترک پوستی

کرمهای بسیاری در بازار وجود دارند که زنان باردار برای کاهش و پیشگیری از ترکهای پوستی روی شکم استفاده می کنند. افزودن روغن میوه گل سرخ به آنها طبق تحقیق اثر قابل توجهی دارد.

تقویت سیستم ایمنی

روغن میوه نسترن سرشار از آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب اشباع نشده همانند لینولئیک اسید است که برای پیشگیری از تجزیه غشای سلولی در پوست، ضروری هستند. سلولهای سالم و قوی به عنوان سدی در برابر تهاجم باکتریها به پوست که منجر به عفونت و جوش می شود، عمل می کنند.

عوارض جانبی

استفاده موضعی از روغن میوه نسترن معمولا موجب عوارض جانبی نمی شود اگرچه واکنش آلرژیک احتمال دارد بوجود آید. واکنش های حساسیت زا ممکن است ملایم تا شدید باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
 • جوش یا کهیر
 • مشکل در تنفس یا ناراحتی قفسه سینه
 • نبض سریع، خس خس یا احتقان
 • سرگیجه
 • چشمان آبدار و قرمز
 • تهوع
 • استفراغ
 • آنافیلاکسی

سخن پایانی

روغن میوه نسترن که با نام روغن رزهیپ یا میوه گل سرخ هم شناخته می شود، تاریخچه طولانی به عنوان روشی درمانی و فرآورده زیبایی دارد. این ماده سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب ضروی است که بخاطر قابلیت شان برای تغذیه پوست، ارزشمند هستند. تحقیقات دانشمندان نشان دهنده وعده هایی از جانب روغن رزهیپ برای هر کسی است که به دنبال کاهش علائم پیری، از بین بردن اسکار یا بهبود مراقبت روزانه پوستی خود است. استفاده از این ماده ارزشمند نه تنها راحت است بله برای همه نوع پوست هم بی خطر در نظر گرفته شده است. روغن های دست‌ساز و طبیعی ادونیس در پاکسازی و سلامت پوست تاثیر چشمگیری دارند. 

متخصصان ادونیس فرآورده های تولیدی ارگانیک را در اختیار شما قرار داده تا از آنها بهره بگیرید. برای مشاهده  بیشتر محصولات ارگانیک ادونیس از صفحه اینستاگرام صابون و کرم های گیاهی ادونیس دیدن فرمایید.

در صورتی که تمایل دارید با ساخت صابون های دست ساز به صورت کامل آشنا شوید می توانید در دوره آموزشی موجود در آموزشگاه متین رویان  شرکت کنید.
 

 


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


سردارجنگل شمالی - خیابان ٥ تن - پلاک ۵۳ - واحد ١
021-88025532
تماس با ما