تانن چیست؟

تانن چیست؟
زمانی که خواص انواع چای یا گیاهان و میوه های خوراکی را می خوانیم با واژه تانن بسیار برخورد می کنیم. تانن درواقع چیست؟
تانن همان ماده ای است که باعث می شود وقتی میوه های نرسیده را می خوریم در دهانمان احساس گسی کنیم. تانن به صورت بیولوژیکی در گیاهان وجود دارد تا از آن ها در مقابل آفات محافظت کند و با طعم تلخ و گسی که ایجاد می کند آفات را از گیاه دور نگاه می دارد.

تانن ها (یا تانوئید) یک کلاس از مولکول های بیو مولکول پتانسیل و پلی فنولی هستند که به پروتئین ها و سایر ترکیبات ارگانیک مانند اسیدهای آمینه و آلکالوئید ها متصل شده و رسوب می کنند. تانن ها در مواد طبیعی و مواد آلی، از جمله برگ و چوب حضور دارند. تانن یک ماده شیمیایی زرد یا قهوه ای است که در فرایند ساخت چرم و رنگرزی نیز استفاده می شود.

خواص تانن چیست؟

تانن ها مانند کاتی ها خاصیت آنتی اکسیدان ها را دارند با این تفاوت که تانن باعث ایجاد رنگ تیره تر در گیاه نیز می شود. اما چیزی که برای ما مهم است خواص تانن ها برای بدن ماست.

تانن ها دارای ویژگی های مهم nutraceutical هستند و این به این معنی است که آنها مواد زیست فعال هستند که اگر در رژیم غذایی برای مدت طولانی در دسترس باشند قادر به تولید اثرات مفید در بدن هستند. این خصوصیات عمدتا در مورد تانن های فشرده است که به ویژه در چای، انگور، جو، میوه های جنگلی و سورگوم فراوان هستند و البته گیاهانی که از عصاره آنها به طور معمول استفاده می شود، مانند شاه بلوط، quebracho، تارا، و ….

جلوگیری از پیری

تانن ها مولکول هایی هستند که برای سلامتی انسان ها به دلیل خواص آنتی اکسیدانی مفید هستند. آنها با محافظت از بافت ها در مقابل عمل رادیکال های آزاد به بدن کمک کرده و مانع از پیری می شوند.

ضد سرطان

آنها همچنین خواص ضد سرطان رانشان داده اند. آن ها تحت شرایط خاصی قادر به مهار رشد سلول های سرطانی هستند. در مطالعات متفاوتی به عنوان عوامل حفاظت کننده در دستگاه ادراری و سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفته اند.

تقویت پوست

تانن ها در لوازم آرایشی برای مراقبت از پوست و جلوگیری از پیری و مبارزه با ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که استفاده از داروهای دیگر از آن ها برای به حداکثر رساندن عملکرد جنسی استفاده می شود.

آرامبخش و ضد استرس

تانن ها اغلب به عنوان ضد اضطراب نیز مطرح می شوند، زیرا مطالعات حیوانی نشان می دهد که می توانند انرژی متابولیسم و هضم پروتئین را کاهش دهند.

میوه ها

انار، توت، زغال اخته و توت فرنگی حاوی تانن هستند.

آجیل

فندق، گردو، و پانک شامل مقدار زیادی از تانن ها هستند. بادام دارای محتوای کمتری است.

گیاهان

گندم، قارچ، زیره، آویشن، وانیل و دارچین حاوی تانن هستند.

حبوبات

اکثر حبوبات حاوی تانن هستند. لوبیای قرمز حاوی مقدار بیشتری از تانن ها است. بادام زمینی بدون پوسته دارای محتوای تانن بسیار کم است. نخود (لوبیا گاربانزو) دارای مقدار کمتر تانن است.

چای های کمتر اکسید شده مانند چای سبز می توانند بسیار تند و تلخ باشند. این امر به این دلیل است که حاوی مواد شیمیایی دیگر مانند کاتچین ها هستند که شباهت خاصی با تانن دارند، اما رنگ تیره ندارند. در رسانه های محبوب درباره تانن های موجود در چای، ادعاهای فراوانی وجود دارد. برخی از گسترده ترین این ادعاها عبارتند از:

«چای حاوی اسید تانن است» این ادعا نادرست است. چای حاوی اسید تانن نیست. این اسطوره ناشی از سردرگمی میان تاننها (یک طبقه وسیعی از ترکیبات) و اسید تانیک، نوع خاصی از تانن است. چای حاوی تاننها به غیر از اسید تانن است.

«تانن ها برای شما بد هستند» این ادعا نیز اشتباه است. همانطور که در ادامه توضیح داده می شود، تانن ها هر دو تاثیر مثبت و منفی بر سلامتی دارند و مانند بسیاری از مواد، در حالتی که کم مصرف شوند برای سلامت مفید هستند.

برای افرادی مایل به جلوگیری ازمصرف تانن به دلایل پزشکی هستند، گزینه های زیادی وجود دارد. چای سبز و چای سفید و چای اولانگ های کم اکسیداسیون، تاننهای کمتری دارند، هرچند که در کاتچین ها غنی هستند.

به طور کلی، چای های غنی ازتانن ها تمایل دارند که راحت تر به دست آیند و ارزان تر از چای های کم تانن باشند. چای سیاه آسام، یکی از غنی ترین چای های سیاه است که حاوی تانن زیادی نیز هست.

حرف آخر

ما برای پاکسازی‌ پوست که روزانه در معرض انواع آلودگی‌ها و سموم است. از صابون استفاده می‌کنیم. اما باید بدانیم که بسیاری از صابون‌های صنعتی حاوی درصد بالایی از مواد شیمیایی هستند که به پوست ما که در واقع لایه‌ی بیرونی بدن است و سموم می‌تواند از طریق آن به بدن نفوذ پیدا کنند، آسیب می‌رسانند.صابون‌های دست‌ساز و طبیعی ادونیس در پاکسازی و لطافت پوست تاثیر چشمگیری دارند. 

متخصصان ادونیس فرآورده های تولیدی ارگانیک را در اختیار شما قرار داده تا از آنها بهره بگیرید. برای مشاهده  بیشتر محصولات ارگانیک ادونیس از صفحه اینستاگرام صابون و کرم های گیاهی ادونیس دیدن فرمایید.

در صورتی که تمایل دارید با ساخت صابون های دست ساز به صورت کامل آشنا شوید می توانید در دوره آموزشی موجود در آموزشگاه متین رویان  شرکت کنید.
 

 


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


سردارجنگل شمالی - خیابان ٥ تن - پلاک ۵۳ - واحد ١
021-88025532
تماس با ما