آشنایی با تکنیک های هنر نقاشی رنگ روغن

آشنایی با تکنیک های هنر نقاشی رنگ روغن
نقاشی رنگ روغن از تکنیک‌های نقاشی است که از رنگ روغن برای نقاشی در آن استفاده می‌شود که در این بخش به طور کامل شما رو با لوازم  و روش و تکنیک های این نوع نقاشی آشنا میشوید.
روغن به کار رفته در رنگ روغن با روش‌های مختلف تولید می‌شود که رایج‌ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن آن است.

نخستین نمونه‌های نقاشی رنگ روغن نقش‌های بودا در غارهای بامیان (مناطق مرکزی افغانستان) است که در حدود سال‌های ۶۵۰ میلادی ترسیم شده است.

نقاشی های رنگ روغن رمز و رازهای بزرگی دارند و در ذهن بسیاری از افراد، این روش نقاشی با اعتبار تر از دیگر نقاشی ها است. همچنین لذت کار با رنگ روغن غیر قابل انکار است . رنگ های خالص روغنی با رایحه ای خوش واقعاً خوشایند هستند.
 
1

 
 آشنایی با نوع رنگ ها

مدت زمان طولانی طول می کشد که رنگ های استفاده شده روی بوم خشک شوند و در طول این زمان شما می توانید ترکیبات ظریفی از جزئیات در بافت را بوجود آورید ، اما نمی توانید به سرعت اصلاحات مورد نیاز را با لایه بندی های خیس بر رنگ های خشک اجرا کنید.

رنگ های روغن از رنگدانه ها ، بیندر (نوعی چسب)و روغن تخم بزرک یا کتان ساخته شده اند .

از قرن 12 تا کنون این نوع روغن و رنگدانه ها با هم ترکیب و در نقاشی استفاده می شوند ، اما استفاده از تخم مرغ به جای این روغن نیز در قدیم مرسوم بوده است.

در قرن 15 ، نقاشان هلندی روغن را به عنوان یکی از مواد رنگ روغن معرفی کردند و بقیه مواد را با آن ترکیب می کردند ، به مراتب سازگاری روغن به جای تخم مرغ با رنگ ها بیشتر بود.

اواخر قرن 18 ، مغازه هایی اختصاصی در تولید مواد هنری و موارد مرتبط آغاز به کار کردند. در اواسط قرن 19، رنگ ها از حالت نگهداری در مثانه حیوانات به صورت تیوپ هایی مشابه آنچه که امروزه مشاهده می کنید تغییر شکل دادند. سهولت کار با رنگ های تیوپی در استفاده از رنگ ها در فضای باز بیشتر شد.
 
1
 
 
اصطلاح “fat over lean” به چه معنی است؟

“رنگ زیاد روی رنگ کم” یکی از قوانین پایه نقاشی رنگ روغن است که از ترک خوردن لایه های رنگ موقع خشک شدن جلوگیری می کند.

رنگ زیاد به مراتب روغن زیادی هم دارد ، رنگ کم نیز دارای روغن کمتری است. نقاشی با مقدار روغن بیشتر، باعث می شود که رنگ ها دیر تر خشک و قابل انعطاف تر شوند.

اگر یک لایه رنگ کم روی یک لایه رنگ زیاد بکار رود، لایه بالایی قبل از لایه زیری خشک می شود. یک لایه نازک روی لایه پر رنگ، ترک می خورد زیرا خشک و قابل انعطاف تر از لایه زیری می شود. برای جلوگیری از این حالت، شما باید رنگ کمتری در لایه زیری استفاده کنید و لایه بعدی را با روغن بیشتری روی آن بکار ببرید.

 
1


تفاوت بین رنگ روغن های سنتی ، رنگ آلکیدی روغنی و رنگ روغن های حلال با آب در چیست؟

رنگ های آلکیدی روغنی از چسب بیندر صمغ کاج مصنوعی به جای روغن بذر کتان استفاده می شود. آن نوع رنگ سریعتر خشک می شود اما خصوصیاتی مانند رنگ روغن های سنتی دارد. رنگ های براق آلکیدی دارای مقاومت های مناسب در برابر شرایط جوی و رطوبتی بوده و از براقیت قابل توجهی برخوردار هستند.
در رنگ های آلکیدی ، رنگ دانه را در یک روغن خشک شونده که استر گلیسیرین با اسیدهای چرب نظیر اسیدهای اولیک و یا لینولنیک می باشد حل می کنند. رنگ روغن های حلال با آب است با روغن دانه کتان و روغن گل رنگ ساخته شده است ، بنابراین شما می توانید از آب به جای دیگر حلال ها استفاده کنید.


 

 


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


یوسف اباد خیابان جهان ارا کوچه معنوی یا ٣٥ام پلاک ٢٩
021-88025532
تماس با ما