تفاوت طراحی و سیاه قلم

تفاوت طراحی و سیاه قلم
نقاشی سیاه قلم یکی از جذاب ترین تکنیک های نقاشی است که بسیار مورد استقبال قرار می گیرد . تکنیک سیاه قلم به دلیل جذاب بودن و اینکه هنرجو به راحتی با آن ارتباط برقرار می کند .یکی از بهترین تکنیک ها برای شروع اصولی نقاشی و ورود به دنیای جذاب هنرهای تجسمی می باشد .
چرا نقاشی سیاه قلم اینقدر جذاب است ؟

در این تکنیک هنرجو با طیف رنگ های خاکستری و مشکی سروکار دارد و خود را از ابتدا درگیر رنگ سازی های بیشمار نقاشی رنگ و روغن نمی کند . این باعث می شود تمرکز هنرجو روی سایه روشن خطوط و ترکیب بندی کار بیشتر باشد و به این شکل با این تمرکز به راحتی یک نقاشی زیبا را خلق کند . آموزش نقاشی سیاه قلم و انتخاب طرح نقاشی با توجه به علاقه هنرجو اتفاق می افتد این باعث می شود هنرجو طرحی که دوستش دارد را برای اجرا انتخاب کند و از خلق چیزی که دوستش دارد لذت ببرد . بنابراین استاد با هر هنرجو با توجه به طرحی که انتخاب کرده است تک به تک کار می کند .
در آموزش سیاه قلم هدف اصلی ما این است که هنرجو بتواند به شکوفایی خلاقیت خود در نقاشی برسد که لازمه این کار فراگیری گام به گام و اصولی سیاه قلم و نیز  اینکه هنرجو به اپک و میز نور و … عادت ننماید

تفاوت طراحی و سیاه قلم
 
تکنیکهای اصولی طراحی با کمک اندازه گیری نسبتهای یک چهره بدون استفاده از روشهای کپی کردن را طراحی چهره می نامند.
تکنیک سایه پردازی یک چهره با کمک کنته و پودر زغال و… که طرح اولیه آن قبلا کشیده شده را سیاه قلم می نامند.

قبل از آموزش سیاه قلم و تکنیکهای دیگر رنگی یادگیری اصول و تکنیکهای طراحی با مداد بسیار مهم است و پایه شروع کار برای دیگر تکنیکها است. در طراحی با مداد از جنس گرافیت استفاده میشود که به نسبت زغال سخت تر و تیرگی کمتر دارد و اگر برای ایجاد تیرگی روی کاغذ فشار داده شود اثر براقی آن دیده می شود. زغال بافت مخملی و نرمتر و تیرگی بسیار بیشتری دارد.

انواع زغال و کنته

با توجه به ویژگیهای مداد و زغال تفاوتهایی در کار با این دو ابزار می بینیم.
تیرگی مداد کمتر از زغال است و در مقابل نور اثر براقی مداد روی کاغذ دیده می شود. زغال بافت مخملی و بسیار تیره ایجاد میکند. جنس زغال کمی چرب است به همین دلیل اگر از پاک کن برای پاک کردن آن استفاده شود اثر زغال روی کاغذ باقی میماند. از مداد به دلیل محکم بودن جنس آن برای ایجاد طرحهای بسیار ظریف استفاده کرد.
جنس زغال سست است و سریع شکسته می شود برای همین برای ایجاد بافتهای بسیار ظریف مناسب نیست در بسیاری مواقع از پودر زغال برای ایجاد بافتهای نرم و زمینه های وسیع تیره استفاده می شود. از مداد می توان در هرجا و هر شرایطی استفاده کرد ولی زغال نیاز به محیط خاص برای کار دارد و در انتهای کار تابلو باید با قاب شیشه دار یا فیکساتیو محافظت شود. برای ایجاد طرحهای ظریف در سیاه قلم میتوان از مداد کنته که دارای مغزی زغال پررنگ ولی کمی سخت تر به نسبت زغال است و نیز مداد استدلر لموگراف که به نسبت مدادهای دیگر نرم تر و پررنگتر هست استفاده کرد. دو مارک معروف و پراستفاده مداد فابر کاستل و استدلر لموگراف ( تیره تر) است.
زغال دارای انواع و مارکهای متفاوت است. زغال به شکل های مختلفی تولید میشود:
 
 •  شمش زغال فشرده (شمش زغال فشرده از سوزاندن چوب و ترکیب پودر آن با واکس مومی تحت فشار زیاد تولید میشوند ، در هنگام نقاشی این زغال روی کاغذ حالت چرب تر و ماندگارتری را دارد)
 • زغال نرم (تکه های شاخه درخت مو)
 • پودر زغال
 • مداد زغالی
 • کنته

چند مارک معروف زغال کرتاکالر – فابرکاستل – وینزور – هولبین … میباشد.
بر روی بدنه شمش زغال طراحی برخی شرکت ها مانند کرتاکالر کدهایی نوشته شده است که به این معنی میباشد:
 
 • زغال خام                 ۴۹۵۰۰زغال کرتاکالر
 • زغال فشرده نرم       ۴۹۴۰۱
 • زغال فشرده مدیوم    ۴۹۴۰۲
 • زغال فشرده سخت   ۴۹۴۰۳
 • زغال فشرده مخملی ۴۰۷۰۲
 • پاستل سیاه گچی    ۴۸۲۵۰
 • شمش گرافیت         ۴۰۸۰۱

پودر زغال سیاه قلم را میتوانید آماده خریداری کنید یا خودتان با تراشیدن شمش زغال آن را جمع آوری و در ظرفی نگهداری کنید.
زغال نرم معمولا از سوزاندن شاخه درختان مخصوصا انگور در حالت کم اکسیژن تولید میشود. از این زغال در سیاه قلم استفاده نمیشود و بیشتر برای اسکیس فیگور و نقاشی طبیعت و طراحی های سریع استفاده می شود.
حالا که تفاوت بین طراحی و سیاه قلم و ویژگیهای ابزارهای مورد استفاده در این تکنیکها رو یاد گرفتید بهتر میتونید تصمیم بگیرید با چه تکنیکی کار کنید و نقاشیهای زیبا بکشید.

 

 


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


سردار جنگل شمالی خیابان ٥ تن شماره ٥٩ واحد ١
021-88025532
تماس با ما